Nasze witryny używają cookies. Przeczytaj o naszej polityce cookies

Front-end czy back-end. Wybieramy odpowiedni kierunek rozwoju

Opublikowany przez w

Szanse rozwoju w branży IT są z roku na rok coraz większe, co w dużej mierze odzwierciedla rosnące zapotrzebowanie na specjalistów różnych języków programowania i nowych technologii. Ci, którzy rozpoczynają studia w obrębie IT lub poszukują kursów doszkalających stają jednak przed trudnym wyborem: front-end, czy back-end? Branża potrzebuje specjalistów zarówno w warstwie prezentacji stron i aplikacji (front-end), jak i jak i ich funkcjonalności i logiki działania (back-end). Którą ścieżkę rozwoju warto wybrać i gdzie szukać odpowiednich ofert?

Front end czy back end – co warto programować?

Jeszcze do niedawna developerzy fullstack cieszyli się na rynku pracy dużym zainteresowaniem, oferując możliwość zajęcia się zarówno aspektem wizualnym, jak i technicznym strony internetowej, programu czy aplikacji. Obecnie jednak coraz częściej oferty pracy kierowane są do „junior front end developer” czy „back end developer with ruby”, wskazując jednoznacznie na tendencję do rozdzielania zadań pomiędzy wyspecjalizowanych w konkretnym języku specjalistów. Podział ten jest podstawowym powodem, dla którego coraz większe znaczenie w branży IT odgrywa nie jednostka, a zgrane ze sobą zespoły potrafiące działać w kierunku zbudowania najlepszej aplikacji wspólnie. Jak zatem wybrać odpowiedni dla siebie kierunek rozwoju w programowaniu?

Czym zajmuje się specjalista back-end

Zaplecze aplikacji, nazywane branżowo back-endem to wszelkie usługi systemowe, sieciowe i kod aplikacji lub strony www, pozwalający by ta działała sprawnie, wielowątkowo i bez błędów. Specjalista w tej dziedzinie nie przejmuje się szczególnie wyglądem aplikacji i tego, jak będzie widział ją użytkownik – jego zadaniem jest jedynie doprowadzenie jej do działania, co oczywiście samo w sobie jest mocno złożonym procesem. Back-end uważa się za bardziej usystematyzowaną, schematyczną część programowania, bazującą na obsłudze baz danych i frameworkach takich jak Ruby, JavaScript i Python. Co ważne, to właśnie back-end developer dba o bezpieczeństwo danych zawartych w wykorzystanych bazach, także tych przechowywanych w chmurze.[1]

Junior Front End Developer – wizualne przedstawienie aplikacji

Front-end jest obszarem programowania, który znacząco przyspieszył swój rozwój w ostatnich latach między innymi dzięki popularności technologii HTML5 i JavaScript. Coraz szersze wykorzystanie bibliotek i narzędzi takich jak jQuery, Backbone i Angular to tylko jeden z wielu przykładów rosnącego zainteresowania front-endem i wizualnym przedstawieniem aplikacji i stron www[2].To właśnie w tym obszarze programowania stawia się na kreatywność, częściową swobodę i znacznie więcej możliwości zastosowań dla rozbudowanych języków, z których pomocą tworzy się funkcjonalne, łatwe w obsłudze i wizualnie atrakcyjne aplikacje. Sam front-end nie działa jednak bez wsparcia i podstaw back-endu i odwrotnie, a na rynku IT potrzebni są specjaliści obydwu dziedzin. Czy kariera w którejkolwiek z nich jest więc bardziej opłacalna od drugiej?

Ruby, Java, Angular – praca we Wrocławiu

Jednym z kryteriów wyboru jednego z dwóch kierunków rozwoju wśród developerów są zarobki oferowane zależnie od języka programowania. Według danych NoFluffJobs, wśród technologii frontendowych najbardziej dochodowy jest Angular, w którym specjaliści mogą zarobić od 9 000 do 15 000 zł. Dobrze radzą tu sobie także JavaScript Developerzy, dla których oferty wahają się od 8000 do 13000 zł.[3] Wynagrodzenia dla back-endowców prezentują się na podobnym poziomie, choć ponownie wiele zależy tu od stosowanego języka. Najlepiej płatnymi na chwilę obecną wydają się być Java oraz .NET, dla których wynagrodzenia wahają się w przedziale od 9000 do 14200 zł. Zestawiając powyższe informacje, rosnąca popularność zapytań „java praca Wrocław” czy „angular Wrocław” w wyszukiwarkach ogłoszeń o pracę nie dziwi.

[1]https://marketingibiznes.pl/it/co-wybrac-front-end-czy-back-end/

[2]http://www.altcontroldelete.pl/artykuly/backend-czy-frontend-co-wybrac-/

[3]https://nofluffjobs.com/blog/czym-sie-zajmuje-i-ile-zarabia-frontend-developer/

Ostatnie wpisy