Nasze witryny używają cookies. Przeczytaj o naszej polityce cookies

Jak zacząć karierę w IT?

Opublikowany przez w

Rozpoczęcie kariery w IT daje obecnie niepowtarzalną szansę osiągania naprawdę wysokich zarobków i ciągłego rozwoju zawodowego. Nowe technologie stanowią podstawę współczesnego świata, przez co nieustannie generują zapotrzebowanie na nowych pracowników, czego najlepszym potwierdzeniem jest dynamicznie rozwijający się rynek pracy w branży IT we Wrocławiu. Szacunkowo potrzebnych jest dziś nawet 50 tysięcy programistów i specjalistów różnych dziedzin związanych z IT. Od czego zacząć karierę w IT i jak osiągnąć sukces?

Programista na rynku pracy

Już na początku przygody z IT i próbą budowania kariery w ramach nowych technologii należy postawić sobie pytanie: który język programowania będzie dawał najlepsze perspektywy zarobkowe w przyszłości. Trendy w zakresie wykorzystywanych środowisk zmieniają się bardzo dynamicznie, jednak zwykle stawiając na języki skryptowe takie jak Python i Ruby, a także języki kompilowane, np. Java, C#, czy .NET możemy mieć dużą pewność stabilnego rynku pracy przez najbliższe kilkanaście lat. Nie należy oczywiście ograniczać się do znajomości jednego języka programowania, szczególnie na początku kariery – odkrywając możliwości i trudności związane z każdym dostępnym środowiskiem możemy wybrać ten, który będzie najbardziej odpowiedni dla naszych predyspozycji i pozwoli swobodnie rozwijać się z poziomu juniora do seniora.

Ze względu na wyjątkowe środowisko IT stworzone we Wrocławiu i określanie miasta mianem polskiej Doliny Krzemowej, początkujący programiści, specjaliści UX, webmasterzy, analitycy i testerzy mają niepowtarzalną okazję do budowania swojego doświadczenia w IT zarówno z poziomu studiów kierunkowych, jak i dedykowanych kursów zakończonych uzyskaniem cennego certyfikatu. To między innymi z tego powodu rekruterzy doceniają u kandydata nie tylko praktyczne umiejętności tworzenia i sprawdzania kodu ujawnione podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ale i teoretyczną podstawę takiej wiedzy ujawnioną w przygotowanym CV. Połączenie wiedzy pozyskanej na studiach z praktycznym wykorzystaniem jej na stażach, we własnych projektach czy pod presją rozmowy rekrutacyjnej rysują obraz kompletnego kandydata do pracy w IT, który będzie gotów na wyzwania już od pierwszego dnia pracy i nie przestanie szlifować swoich umiejętności nawet po kilku latach aktywności zawodowej[1].

Cenne certyfikaty i kursy doszkalające – od czego zacząć karierę w IT?

We Wrocławiu działa dziś kilka wysoko ocenianych centrów szkoleniowych oferujących dedykowane kursy dla osób rozpoczynających karierę w IT i dających szansę na uzyskanie certyfikatu znajomości konkretnych środowisk pracy w obrębie nowych technologii. Tego typu kursy i certyfikaty są dobrym pomysłem na wystartowanie i rozwój kariery w branży, zarówno dla osób po studiach technicznych jak i tych, którzy chcą całkowicie zmienić swoją ścieżkę zawodową i spróbować sił w IT. Ukończenie tego rodzaju kursów i wpisanie ich do CV znacząco podnosi wartość kandydata w oczach rekruterów, co podkreślają między innymi specjaliści z agencji HR GO wchodzącej na rynek wrocławski jako ekspert rekrutacji w IT. Teoretyczna wiedza ze studiów potwierdzona ukończeniem praktycznego, intensywnego kursu doszkalającego tworzą kandydata, który poradzi sobie na nowym stanowisku nawet bez wcześniejszego doświadczenia w zawodzie.

Poszukiwanie pracy w branży IT tylko dla wytrwałych

Sektor IT jest bardzo rozbudowany i nieustannie poszukuje nowych kandydatów do pracy zarówno w małych firmach i software house’ach, jak i w międzynarodowych korporacjach widzących potencjał rozwoju na wrocławskim rynku pracy. Z perspektywy kandydata, branża oferuje wiele benefitów w postaci nie tylko dobrych zarobków, ale i możliwości rozwoju i pewności, że pracy w IT nie zabraknie za kilka, a nawet kilkanaście lat. Należy jednak pamiętać, że ani znalezienie ani utrzymanie stanowiska w branży nie należy do najłatwiejszych – programiści, testerzy, analitycy czy specjaliści konkretnego środowiska w obrębie nowych technologii muszą być nastawieni na ciągły rozwój i chęć poszerzania swojej wiedzy na bieżąco. To, czego młody student nauczy się podczas pierwszego roku na wykładach może okazać się już nieaktualne zanim uda mu się zdobyć tytuł magistra.[2]

Jeśli chcesz rozpocząć karierę w IT, Wrocław może okazać się jednym z najlepszych punktów startowych. Według portalu Pracuj.pl, każdego dnia pojawia się nawet 50 nowych ofert pracy skierowanych do juniorów i specjalistów w branży IT we Wrocławiu.[3] To tu działają technologiczni giganci tacy jak Nokia, Google, czy IBM, ale także mniejsze firmy i start-upy odnoszące sukcesy w projektowaniu oprogramowania, aplikacji czy stron www. Potencjał lokalnego rynku IT dostrzegamy właśnie my - agencja rekrutacyjna HR GO, w której skupiamy się na pomocy zarówno firmom, jak i kandydatom, tworząc zupełnie nowe oblicze budowania kariery w IT. Znalezienie odpowiednich osób na dane stanowisko wymaga indywidualnego podejścia do każdego kandydata i umiejętności rozpoznawania potencjału nawet wśród tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z IT. My radzimy sobie z tym doskonale.

[1]https://www.brainjobs.pl/blog/post/kariera-w-it-sprawdzone-wskazowki-ktore-pomoga-ci-zaczac

[2]http://itkariera.info/kariera-branzy-it-czego-zaczac/

[3]https://strefabiznesu.pl/jestes-specjalista-it-po-prace-do-wroclawia-mozesz-jechac-w-ciemno/ar/12327360

Ostatnie wpisy