Nasze witryny używają cookies. Przeczytaj o naszej polityce cookies

5 powodów które zachęcą programistów do zmiany pracy

Opublikowany przez w

Wielu kandydatów do rekrutacji pojawiających się w HR GO poszukując pracy dla informatyka we Wrocławiu może przedstawić co najmniej kilka powodów, dla których zmiana stanowiska jest dla nich interesującą perspektywą. Brak szans na rozwój, zbyt niskie zarobki czy niesprzyjająca atmosfera w obecnym biurze to tylko niektóre z kwestii poruszanych przez kandydatów na pierwszych rozmowach. Jakie argumenty są w stanie przekonać ich do nowej posady?

5 powodów, dla których programista chętnie zmieni pracę

Dzięki względnie wysokim zarobkom na większości stanowisk w obrębie branży IT, wśród wielu początkujących i doświadczonych już kandydatów to nie oferowane wynagrodzenie jest pierwszym powodem do skorzystania z propozycji nowego pracodawcy. Konkurujące ze sobą firmy muszą stawiać więc na zupełnie nowe podejście do procesu rekrutacji, przygotowując oferty podkreślające inne, wymierne korzyści z dołączenia do ich zespołu. Bazując na raportach przedstawionych przez Stack Overflow[1] z 2017 roku oraz wynikach ankiety Bulldogjob[2] za rok 2018 sprawdziliśmy, jakie powody mogą przekonać potencjalnych kandydatów do zmiany dotychczasowego miejsca pracy.

Nowe, ciekawe perspektywy

Wspomniany wyżej raport Stack Overflow pokazuje, że spośród ankietowanych specjalistów z branży IT nawet 60% nie angażuje się w aktywne poszukiwanie pracy, ale chętnie korzysta z ofert pojawiających się na ich drodze np. poprzez znajomych czy bezpośredni kontakt z nową firmą. Zależność ta jest najlepszym potwierdzeniem założenia, że jednym z najczęstszych powodów zmiany pracy wśród programistów jest otrzymanie znacznie atrakcyjniejszej propozycji współpracy. Pojawiające się na ich drodze nowe, ciekawe perspektywy rozwoju mogą być potraktowane jako dobra motywacja do poznawania nowych języków, technologii i frameworków, a co za tym idzie, poszerzania własnego doświadczenia i wiedzy.

Dodatkowe benefity

O ile samo wynagrodzenie nie zawsze przyciągnie uwagę programisty ze stabilną posadą, dodatkowe bonusy w postaci organizowanych przez firmę szkoleń, konferencji, możliwości uzyskania kolejnych certyfikatów czy programy rozwojowe mogą wydawać się atrakcyjne. Zdaniem wielu informatyków poszukujących pracy we Wrocławiu, niektóre firmy nie zmieniają swojej strategii dbania o pracowników przez lata, przez co inne, oferujące lepsze warunki zatrudnienia z łatwością zdobywają uwagę zmęczonych pracą programistów.

Lepsze warunki pracy

Możliwość pracy zdalnej, elastyczne godziny działania biura, ciekawe projekty, możliwość spełnienia zawodowego, a nawet wygodne biuro w centrum miasta będą kolejnym czynnikiem działającym na korzyść wielu firm w branży IT. Kandydaci, którzy są zainteresowani zmianą pracy często poszukują ofert właśnie ze względu na niezadowolenie z atmosfery u obecnego pracodawcy. Nowy zespół, ciekawsze podejście do współpracy, szansa na przedstawianie własnych pomysłów i rozwiązań – osoby, które czują się niedoceniane nie potrzebują wielu powodów, by zainteresować się ciekawszymi ofertami na rynku.

Dopasowana oferta

Znalezienie pracy dla informatyka znającego podstawy programowania i kilka popularnych języków nie powinno być większym problemem i ci początkujący często decydują się na przyjęcie pierwszej, korzystnej dla siebie oferty. Z czasem jednak pojawia się potrzeba rozwoju w kierunku języków i programów, które faktycznie interesują programistę i co ważne, które mają przyszłość w branży IT. Firma nastawiona  na dynamiczną pracę nad kolejnymi projektami i trafiająca w 100% w zainteresowania kandydata ma szansę pozyskania nawet tych specjalistów, którzy początkowo nie rozważali zmiany pracy.

Atrakcyjne wynagrodzenie

Nie znajduje się zbyt wysoko na liście priorytetów, jednak w dalszym ciągu ma siłę przekonywania w kontekście poszukiwania nowych pracowników. Stawki oferowane na rynku polskim kształtują się na stosunkowo wysokim poziomie, jednak wśród ofert pracy dla informatyka we Wrocławiu można dostrzec i takie, które znacząco wybijają się ponad konkurencję. Wymagania dla posady ze znacznie wyższym budżetem będą oczywiście większe, jednak to właśnie doświadczeni i znający wiele języków programiści są największą grupą wśród tych decydujących się na zmianę pracy. Stagnacja na jednej posadzie w tego rodzaju zawodzie nie wpływa zbyt dobrze na motywację i kreatywność.

Znajdź pracę jako informatyk we Wrocławiu z HR GO

Jako agencja rekrutacyjna nastawiona na pomoc firmom i specjalistom w branży IT we Wrocławiu. Bez wątpienia ułatwiamy znalezienie ofert pracy dopasowanych do wymagań, oczekiwań i możliwości każdego nowego kandydata. Zarówno duże doświadczenie zawodowe, jak i pierwsze kroki stawiane na rynku nowych technologii są wśród pracodawców mile widziane, a przy rosnącym zainteresowaniu programistów zmianą pracy, roszady na stanowiskach w największych firmach informatycznych na świecie właściwie nie ustają.

[1] https://insights.stackoverflow.com/survey/2017#career-satisfaction

[2] https://bulldogjob.pl/it_report_2019

Ostatnie wpisy