Nasze witryny używają cookies. Przeczytaj o naszej polityce cookies

Który język programowania jest najpopularniejszy we Wrocławiu?

Opublikowany przez w

Branżowe portale zajmujące się prowadzeniem wszelkiego rodzaju ankiet, analiz i statystyk dotyczących sytuacji w IT są bez wątpienia jednym z najlepszych źródeł informacji o aktualnych trendach, zdarzeniach i prognozach dla obecnych i przyszłych programistów. Bez względu na to, czy planujesz rozpocząć studia informatyczne, szukasz pierwszej pracy programisty, zmieniasz firmę czy chcesz poszerzyć swój zakres wiedzy, bycie na bieżąco z nowinkami ze świata rekrutacji IT ułatwia wiele kwestii. Jedną z nich jest choćby przewidywanie który język programowania wybrać do nauki jako pierwszy bądź kolejny. Czego oczekują pracodawcy we Wrocławiu?

Java developer Wrocław – najczęściej wyszukiwane hasło dla ofert pracy w IT

Jako stolica dolnego śląska i jedno z najważniejszych centrów informatycznych w tej części Europy, Wrocław jest bez wątpienia miastem wartym zainteresowania z perspektywy programistów. Każdego dnia na portalach ogłoszeniowych, w agencjach rekrutacyjnych i stronach internetowych największych firm IT pojawiają się kolejne oferty pracy, zarówno dla juniorów jak i doświadczonych programistów. Ci, którzy znają najbardziej oblegane języki programowania mają największe szanse na znalezienie dopasowanej do siebie oferty. J

Jak zaprezentował raport przygotowany przez Bulldogjob[1], wśród ankietowanych z całej Polski (w tym w dużej części także z Wrocławia), nawet 68% programistów zna na przynajmniej podstawowym poziomie JavaScript oraz Java. Raport ten potwierdza wyniki także innych badań i źródeł, również w skali światowej – HackerRank[2] ujawnił, że w 2018 roku to właśnie Java cieszyła się największym zainteresowaniem zarówno ze strony developerów, jak i firm ich poszukujących. Na dalszych miejscach uplasowały się C++, SQL, C#, Python, czy PHP. Coraz częściej na listach pojawiają się także technologie mobilne, w tym Android, oraz skrypty wykorzystywane w e-commerce, np. Magento.

We Wrocławiu Java cieszy się naprawdę dużym zainteresowaniem i choć w wielu przypadkach nie wystarczy jako jedyny język, jej nieznajomość w dużej mierze eliminuje znaczną część dostępnych ofert pracy. W obserwowanym obecnie dynamicznym rozwoju całej społeczności programistów i branży IT, pozostawanie w obrębie pojedynczego języka nawet tak prostego i podstawowego jak Java czy C++ nie wystarczy, by osiągnąć sukces.

Kogo szukają pracodawcy? – nie tylko Java i C++ we Wrocławskim IT

Zamiast precyzować języki, oferty pracy dla programistów skupiają się na całych środowiskach. Coraz częściej w nagłówkach pojawia się już nie Java Developer Wrocław, a choćby Front End Developer, który poza Java i JavaScript musi rozumieć też zasady działania HTML czy CSS. Na ilość dostępnych ofert nie można jednak narzekać – sam zawód programisty znany jest z obowiązkowej gotowości do ciągłego rozwijania się i poszerzania własnych umiejętności, a wiele firm jest gotowych podjąć współpracę z osobą mniej doświadczoną i doszkolić ją, zyskując przy tym wartościowego i zaufanego pracownika.

Obok Java i JavaScript, liderem języków programowania na wrocławskim rynku IT zdaje się być nieprzerwanie od kilku lat C++, używany między innymi do tworzenia gier komputerowych. Dużą popularnością cieszą się także języki i technologie do rozwijania aplikacji mobilnych – prym wiedzie tu oczywiście Android, po którego sięgają zarówno małe, jak i duże firmy.

Jak odnaleźć własną drogę rozwoju w programowaniu

Sugerowanie się popularnością języków programowania na rynku wrocławskim jest dobrym wyznacznikiem budowania kariery w branży IT, choć nie tylko trendy należy brać pod uwagę wybierając swój docelowy język czy środowisko działania. Prawdą jest, że hasła java developer wrocław, c++ wrocław, java praca wrocław, czy java Wrocław generują duży ruch w sieci i są najczęściej wybieranymi przez pracodawców chcących dotrzeć do szerokiego grona potencjalnych kandydatów do pracy. Czy jednak należy ograniczać się samą znajomością Javy? Nie do końca.

Doświadczenie HR GO z procesami rekrutacji prowadzonymi dla firm z branży IT pokazuje, że wśród kandydatów na różne stanowiska w obrębie świata programowania rzadko pojawiają się dziś developerzy ze znajomością pojedynczej technologii nastawieniu na osiąganie wysokich zarobków. Należy zdawać sobie sprawę, że choć owszem, wynagrodzenia w branży IT są wysokie, potrzeba lat pracy, doświadczenia i zdolności adaptacyjnych, by faktycznie dotrzeć do poziomu wymarzonych 10-15 tysięcy złotych miesięcznie i przy tym czerpać jeszcze satysfakcję zawodową.

[1] https://bulldogjob.pl/it_report_2019

[2] https://info.hackerrank.com/rs/487-WAY-049/images/HackerRank_2019-2018_Developer-Skills-Report.pdf

Ostatnie wpisy