Nasze witryny używają cookies. Przeczytaj o naszej polityce cookies

Wrocławskie perspektywy pracy dla informatyków na 2020 rok

Opublikowany przez w

Konkurencyjność na rynku IT jest niezwykle wysoka, choć statystycznie w Polsce brakuje w dalszym ciągu nawet 50 tysięcy specjalistów informatyków. Programowanie można uznać bez wątpienia za zawód przyszłościowy, czego dowodem są nieustannie rozwijające się technologie i coraz to nowsze rozwiązania proponowane przez różne dziedziny w obrębie IT. Z perspektywy pojedynczego kandydata praca w programowaniu może wyglądać jednak  nieco inaczej. Jakie perspektywy pracy dla informatyków na 2020 rok przewidywane są dla wrocławskich programistów?

Praca w IT – Wrocław to wciąż rynek pracownika

Wysokie wynagrodzenia oferowane na wrocławskim rynku IT to wynik nie tylko specyfiki samej branży, ale i faktu że w dalszym ciągu panuje tu rynek pracownika. Dobrzy, doświadczeni programiści są w cenie i mogą niemalże przebierać w ofertach pracy, przez co firmy decydują się zapłacić im więcej byleby pozyskać do swojego teamu najlepszych specjalistów. W parze z wynagrodzeniami idą także dodatkowe benefity w postaci prywatnej opieki medycznej czy dostępu do licznych kursów branżowych pozwalających na podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Programiści, wiedząc że branża odczuwa deficyt specjalistów, wymagają jednak coraz więcej, nawet na poziomie juniora. Czy w przyszłości mogą spodziewać się jednak w dalszym ciągu tak dużego zainteresowania?

Według informacji podawanych przez liczne portale branżowe, a także jedną z wrocławskich szkół programowania Kodilla.com, firmy z sektora IT będą w dalszym ciągu poszukiwały pracowników także w 2020 roku – technologie rozwijają się szybko, a programistów zdolnych nadążyć za zmianami jest wciąż za mało. Zdarza się, że firmy nie chcą szkolić młodych – poza stażami, na które przyjmowani są głównie aktywni studenci, osoby bez wcześniejszego doświadczenia mogą mieć problem ze znalezieniem zatrudnienia, dlatego tak ważne jest ciągłe doskonalenie swojej wiedzy, śledzenie wszystkich zmian branżowych i doszkalanie się w zakresie wielu języków, tak by zdobyta wiedza wystarczyła do pozytywnego wyniku rekrutacji.

Oferty pracy w IT – Wrocław poszukuje specjalistów Java, JavaScript, C++ i Python

Zmienność wśród najpopularniejszych języków programowania i środowisk pracy sprawia, że nawet najlepiej zaznajomiony z daną dziedziną informatyk nie powinien zamykać się na jedną specjalizację. Ostatnie lata oraz najnowsze prognozy dla branży IT pokazują jednak, że choć nowe języki, aplikacje i frameworki pojawiają się i znikają, podstawy takie jak Java, JavaScript czy C++ dalej pozostają w wysokim zapotrzebowaniu i dziś to od nich warto zacząć naukę programowania.

Co przyniesie dla wrocławskiego rynku IT rok 2020? Według najnowszych prognoz bazujących na pierwszej połowie 2019 roku, wynagrodzenia w branży IT w dalszym ciągu rosną, podobnie jak liczba pojawiających się ofert pracy w miastach takich jak Wrocław. Dobrym źródłem informacji jest tu choćby sprawdzony portal NoFluffJobs przygotowujący każdego roku bardzo wnikliwą analizę całego rynku nowych technologii w Polsce. Jakie technologie staną się według nich istotne w następnych latach? Chmura obliczeniowa, technologia blockchain, IoT (internet rzeczy), sztuczna inteligencja i wirtualna rzeczywistość zdają się mieć największe szanse na dalszy dynamiczny rozwój, a co za tym idzie, kreować nowe miejsca pracy i szanse rozwoju dla programistów.

Praca dla informatyka Wrocław

Stawiając na wykorzystywanie pojawiających się okazji i wybieranie spośród najlepszych dostępnych propozycji pracy, największe szanse dla początkujących, a nawet wielu doświadczonych informatyków, programistów i specjalistów IT zdają się dawać firmy taka jak nasza. Pojawienie się w katalogach agencji z rozbudowanym CV daje szansę dopasowania zainteresowanego kandydata do profilu pracownika, jakiego poszukują konkretne firmy IT. Działania takie skracają czas całego procesu rekrutacyjnego, ułatwiając znalezienie pracy młodym programistom i zdejmując z firm choć część odpowiedzialności za trudną początkową selekcję pojawiających się kandydatów.

Przy prognozowanym wzroście zapotrzebowania na specjalistów IT we Wrocławiu, podjęcie już teraz pierwszych kroków w kierunku zgłębiania nowych technologii i wchodzenia na rynek poszukujących pracy programistów daje spore możliwości nie tylko zdobycia pierwszej pracy, ale i zaistnienia w oczach rekruterów.

Ostatnie wpisy