Nasze witryny używają cookies. Przeczytaj o naszej polityce cookies

Najdziwniejsze pytania rekrutacyjne, które zostały zadane podczas rozmowy o pracę

Opublikowany przez w

Specjaliści od rekrutacji coraz częściej prześcigają się w pomysłach na nietypowe pytania podczas rozmowy rekrutacyjnej. Inwencja rekruterów jest całkiem spora, okazuje się, że pytania „dlaczego akurat pana/panią powinniśmy zatrudnić?” bądź „gdzie się pan/pani widzi za pięć lat?” nie robią już na nikim wrażenia. Rekruterzy wielkich firm poszli o krok dalej. 

Amerykański serwis Glassdoor dokonał analizy najdziwniejszych pytań rekrutacyjnych. Kilka z nich zawarliśmy poniżejPytania były zadawane osobom, które ubiegały się o pracę w dużych amerykańskich korporacjach. Wszystkie pytania umieszczone poniżej są autentyczne i padły podczas rozmów kwalifikacyjnych.  
 

  1. W którym miejscu załamie się hot-dog zwiększający swoją objętość? – SpaceX 
  2. O czym myślisz, kiedy jesteś sam w swoim samochodzie? – Gallup   
  3. Wymień trzy informacje biznesowe, które jako CEO sprawdziłbyś każdego poranka? – Dropbox 
  4. Ile krów jest w Kanadzie? – Google  
  5. Jaka piosenka najlepiej opisuje twoją etykę zawodową? – Dell 
  6. Jak byś ocenił swoją pamięć? – Mariott 
  7. Oceń mnie jako rekrutera w skali od 1 do 10. – Kraft Food 
  8. Przez te drzwi wchodzi pingwin w sombrero. Co powie i dlaczego tu jest? – Clark Construction Group  
  9. Gdybyś miał się pozbyć jednego stanu w USA to któryś byś wybrał i dlaczego? – Forrester  
  10. Oszacuj, ile okien jest w Nowym Jorku? Bain & Company 

 
Kandydaci, którzy przygotowują się na rozmowę o pracę bardzo często zasięgają pomocy w sieci bądź u swoich znajomych, którzy mieli okazję uczestniczyć w rozmowach kwalifikacyjnych. Często kandydaci zastanawiają się czy odpowiedzi na pytania prowokacyjne w ogóle się do czegokolwiek przydają. Niekonwencjonalne pytania są często działaniem prowokacyjnym i służą do rozpoznania niektórych kompetencji miękkich u kandydatów między innymi pomysłowość, kreatywność, szybkość myślenia oraz reagowania pod presją czasu. Niektóre pytania mogą być próbą wymuszenia sytuacji stresowej, w której kandydat zaczyna się nienaturalnie zachowywać, pomimo tego, że stara się wypaść jak najlepiej przed swoim rozmówcą. Wszystkie pytania zależą od pomysłowości osoby prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną.  

W takim razie jak odpowiadać na prowokacyjne pytania, które padają podczas rozmowy rekrutacyjnej? Nie ma tutaj złych i dobrych odpowiedzi, najważniejsze to, żeby nie poddać się panice podczas nieszablonowego pytania. Im dziwniejsze pytanie, tym mamy większe pole do popisu dla naszej kreatywności liczy się szybkość reakcji oraz pomysłowość w odpowiedzi na pytanie. Najczęściej pierwsze skojarzenia, pomysły są najlepsze. Zadawanie prowokacyjnych pytań to domena wielkich organizacji, ale niezależnie od wielkości firmy, warto takie pytania przyjmować z przymrużeniem oka. Jeżeli zdarzy Ci się usłyszeć prowokacyjne pytanie pamiętaj o uśmiechu i dużym dystansie. 😊  

Autor: Karolina Niemier

Źródło: Glassdoor - https://www.glassdoor.com/ 

Ostatnie wpisy