Święta Bożego Narodzenia to niezaprzeczalnie czas magiczny, pełen dobrego jedzenia, spotkań z przyjaciółmi, godzin spędzonych w kawiarninach. Dla wielu z nas jest to, także czas przepełniony sytuacjami trudnymi i wieloma wyzwaniami. Większość osób ma nadzieje, że w nowy rok wejdzie z uśmiechem i energią jednak okres świeteczny często ten plan weryfikuje. Wg. Holmesa i Rahe’a – psychiatrów z Washington University, święta to jedna z wielu najbardziej stresujących sytuacji w życiu. Dlaczego grudzień jest aż tak stresogenny? Odpowiedzi jest wiele jednak z każdym rokiem wydaje się ich przybywać.
Ważne jest aby zrozumieć, że stres jest nieodłączną częścią naszego życia i pozostałością po naszych przodkach. Stres aktywuje w organizmie hormony, które przygotowują organizm do walki. Dopóki stres pozytywnie pobudza nas do działania nie musimy sie martwić. Jeśli jednak stale zauważamy bóle żołądka, głowy, przyspieszone bicie serca, zawroty, brak koncentracji, problemy z pamięcią czy bezsenność warto zgłosić się po pomoc. Pamiętajmy, że stres negatywnie wpływa na układ nerwowy, który reguluje pracę całego organizmu. Święta i koniec roku to czas, kiedy tych stresorów może być nieco więcej. Codzienny stres wywołany jest przede wszystkim pracą. Badania przeprowadzone przez Mind Share Partners wskazują, że połowa milenialsów porzuca pracę ze względu na złą kondycję zdrowia psychicznego, zaś z badań Instytutu Psychiatrii i Neurologii wynika, że prawie 8 mln ludzi w Polsce cierpi z powodu różnych zaburzeń psychicznych, głównie depresji i zaburzeń lękowych.[1] Dlatego stawiajmy sobie w następnym roku realne cele oraz wprowadźmy w życie chociaż dwie techniki redukujące stres. Pamietajmy, że przewlekłe napięcie nie pomaga w realizacji zadań a często prowadzi do wypalenia zawodowego.
Jak radziś sobie ze stresem w ten świąteczny czas i na co dzień ?
Podzielcie się z nami jeśli macie sprawdzone techniki radzenia sobie ze stresem lub ciekawe książki do przeczytania !
Autor: Kamila Stryszewska
[1]Źródło: National Geographic https://www.national-geographic.pl/national-geographic/ludzie/polowa-milenialsow-rzuca-prace-z-powodu-problemow-ze-zdrowiem-psychicznym
Specjaliści od rekrutacji coraz częściej prześcigają się w pomysłach na nietypowe pytania podczas rozmowy rekrutacyjnej. Inwencja rekruterów jest całkiem spora, okazuje się, że pytania „dlaczego akurat pana/panią powinniśmy zatrudnić?” bądź „gdzie się pan/pani widzi za pięć lat?” nie robią już na nikim wrażenia. Rekruterzy wielkich firm poszli o krok dalej.
Czytaj więcejBranżowe portale zajmujące się prowadzeniem wszelkiego rodzaju ankiet, analiz i statystyk dotyczących sytuacji w IT są bez wątpienia jednym z najlepszych źródeł informacji o aktualnych trendach, zdarzeniach i prognozach dla obecnych i przyszłych programistów. Bez względu na to, czy planujesz rozpocząć studia informatyczne, szukasz pierwszej pracy programisty, zmieniasz firmę czy chcesz poszerzyć swój zakres wiedzy, bycie na bieżąco z nowinkami ze świata rekrutacji IT ułatwia wiele kwestii. Jedną z nich jest choćby przewidywanie który język programowania wybrać do nauki jako pierwszy bądź kolejny. Czego oczekują pracodawcy we Wrocławiu?
Read more