Jak zostac programista gier?

Opublikowany przez w

Dla wielbicieli gier komputerowych, którzy oprócz fabuły doceniają jakość wykonania graficznego, płynną obsługę czy rozbudowanie wątków praca jako game developer może okazać się spełnieniem marzeń. Tworzenie własnych programów, począwszy od prostych gier 2D po rozbudowane projekty 3D wymaga oczywiście znajomości odpowiednich języków programowania, bibliotek multimedialnych, a później także rozbudowanych silników gier. Jak jednak podejść do ich nauki? Wybrać studia, czy może dedykowane kursy dla programistów gier? Jakie propozycje dla gamedev można spotkać we Wrocławiu?

Unity Developer – jak zostać programistą gier?

Skillshot[1] to od wielu lat jedna z najważniejszych platform dla programistów poszukujących pracy przy rozwijaniu i projektowaniu gier komputerowych, we Wrocławiu jak i całej Polsce. To właśnie tu, po szybkim przejrzeniu kilku ofert można przekonać się, że jedną z podstawowych umiejętności koniecznych do opanowania dla programistów gier jest środowisko Unity. Z jego pomocą powstaje obecnie wiele skomplikowanych, mocno rozbudowanych gier zyskujących popularność wśród graczy na całym świecie. Co ważne, to właśnie Unity pozwala stworzyć gry na praktycznie każde urządzenie wykorzystywane przez użytkowników – Microsoft Windows, macOS, Linux, konsole, przeglądarki internetowe, a nawet urządzenia mobilne.

Rozwijające się od wielu lat środowisko Unity jest platformą darmową, dzięki czemu naukę programowania gier można kontynuować poza środowiskiem akademickim czy płatnymi kursami i choć dojście do poziomu, na którym powstające gry 3D będą wyglądały i działały dobrze może zająć trochę czasu, ideę opanowania Unity trzeba mieć w głowie już na początku przygody z programowaniem gier[2].  Aby dojść jednak do poziomu, na którym zabawa z Unity będzie miała sens, młody programista będzie musiał opanować kilka mniejszych, składowych elementów tworzenia gier.

Podstawy tworzenia gier – języki programowania, które warto opanować

Do projektowania prostych gier i zrozumienia podstaw działania świata gamedev wystarczy dobra znajomość jednego z wymienionych języków programowania: Java, JavaScript, C, C#, C++, PHP, lub Python. Gry, choć z punktu widzenia użytkownika tak odmienne od innych programów komputerowych w rzeczywistości nie mają unikalnego języka programowania – znając którykolwiek z wymienionych można tworzyć swoje pierwsze projekty, choć oczywiście nie można wymagać po nich zbyt wiele. Przygotowując się do programowania gier warto zapoznać się także z podstawami SFML, czyli najprostszej biblioteki multimedialnej umożliwiającej tworzenie prostych gier i aplikacji. Znajomość podstaw obsługi SFML pozwala zdziałać naprawdę wiele i jest doskonałym wstępem do bardziej rozbudowanego programowania gier w Unity czy podobnych silnikach wykorzystywanych przez największe zespoły game developerów.

Studia, kursy i specjalizacje dla programistów gier komputerowych we Wrocławiu

Podstawowym pytaniem jakie pojawia się w głowie początkujących programistów chcących zająć się projektami gier komputerowych jest oczywiście kierunek, w którym warto pójść w ramach nauki. Obecnie specjalizacje dla programistów gier pojawiają się zarówno na prywatnych uczelniach takich jak Dolnośląska Szkoła Wyższa (Programowanie gier komputerowych) i Wyższa Szkoła Bankowa (Projektowanie i programowanie gier z wykorzystaniem silnika Unity), jak i w firmach tworzących dedykowane kursy dla programistów i branży IT (np. GameDev School).

Każdy z powyższych jest dobrym pomysłem i może pomóc w znalezieniu pierwszych ofert pracy w programowaniu gier, choć należy zdać sobie sprawę że kursy i dyplomy z uczelni to tylko połowa sukcesu – na rynku tak konkurencyjnym jak wrocławski gamedev znacznie ważniejsze jest portfolio kandydata i projekty, które jest w stanie przygotować samodzielnie, nawet w zaciszu własnego domu. Kursy to więc dobra podstawa jeśli chcesz poznać tajniki niezbędnych języków czy silników stosowanych w programowaniu gier – wykorzystaj wiedzę w praktyce, zaprojektuj kilka własnych gier, grafik i aplikacji, a szanse na zainteresowanie rekruterów Twoją osobą z pewnością wzrosną.

W HR GO wiemy, że pracodawcom zależy przede wszystkim na tworzeniu zespołu doświadczonych, ale i gotowych do ciągłego rozwijania się programistów. Gry komputerowe to dobra zabawa, dlatego by zostać programistą musisz przede wszystkim nauczyć się kreatywnego myślenia i posługiwania się kodem. Najlepsi game developerzy we Wrocławiu rozpoczynali swoją przygodę z programowaniem od prostych, dwuwymiarowych postaci podskakujących na graficznej planszy – nigdy nie jest za późno, by rozpocząć naukę od zera.

 

[1] https://www.skillshot.pl

[2] https://marketingibiznes.pl/it/tworzenie-gier-co-poczatkujacy-programista-powinien-wiedziec/

Recent insights