Nowy Rok to czas postanowień I stawiania sobie nowych celów. Nie wszystkim udaje się jednak zrealizować swoje zamiary. Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego kolejny rok z rzędu postanawiasz rzucić palenie, schudnąć albo zmienić pracę? Z tego artykułu dowiesz się, jak spełnić swoje postanowienie noworoczne (i nie tylko).
Powodów, dla których nie udaje Ci się doprowadzić do końca swoich planów jest wiele. Jednak sęk może tkwić w nieodpowiednio sformułowanym celu- takim, który jest zbyt ogólny lub zbyt duży. Warto zatem znać kilka trików, które pomogą Ci poprawnie określić cel i ułatwić drogę do niego.
Wszyscy potrzebujemy w życiu sukcesów. Budują one poczucie własnej skuteczności i sprawczości. Dzięki temu czujemy, że mamy wpływ na rzeczywistość, która nas otacza, a co za tym idzie
- zwiększamy poczucie własnej wartości. Aby realizować swoje zamiary, przede wszystkim musisz być zmotywowany. Wbrew powszechnej opinii, chcieć to zdecydowanie za mało. Istnieje drugi, równie istotny czynnik motywacji- wiedza, jak dany cel osiągnąć. Jeśli zatem myślisz o zmianie pracy, ale całkowicie nie wiesz, jak się do tego zabrać, Twoje szanse gwałtownie spadają. Zanim więc wystartujesz, upewnij się, że wiesz, którędy do mety.
Jeśli rzucasz palenie- poczytaj o mechanizmach uzależnienia, porozmawiaj ze znajomymi, którzy rzucali palenie, wybierz odpowiednią strategię. Jeśli zakładasz, że przestaniesz palić z dnia na dzień, skazujesz się na porażkę.
Chcesz zmienić pracę? Poczytaj o rynku, dowiedz się jakie kompetencje są atrakcyjne dla pracodawców, uaktualnij CV. Możesz też skorzystać ze wsparcia doradcy zawodowego, który wyposaży Cię w niezbędną wiedzę i przygotuje do realizacji celu.
Kiedy już wiesz, w jaki sposób spełnisz swoje postanowienie, popracuj nad skonkretyzowaniem go. Pomoże Ci w tym model SMART- korzystając z niego sformułujesz jasny, realny do zrealizowania cel i łatwo zmierzysz efekty swojego działania. Zgodnie z tą metodą, Twój cel powinien być:
Sprecyzowany cel to taki, który bardzo dokładnie określa co konkretnie chcesz osiągnąć.
Przykład: Poprawię swoją efektywność w pracy.
Postanowienie sformułowane w taki sposób jest sprecyzowane, ale zbyt ogólne. Nie określa co konkretnie chcesz / możesz zrobić, aby ten plan zrealizować. Unikaj ogólnych sformułowań. Wybierz jedną czynność, która wpłynie pozytywnie na Twoją efektywność w pracy i uczyń ją swoim celem.
Na przykład: Skrócę czas korzystania z social mediów w pracy.
Tak sformułowany cel opisuje bardzo dokładnie co zrobisz, aby podnieść swoją efektywność w pracy (czyli zrealizować postanowienie ogólne).
Cel mierzalny to taki, który umożliwi Ci zmierzenie swoich wyników.
Na przykład: Skrócę czas korzystania z social mediów w pracy do 1 godziny dziennie.
Im dokładniej możesz zmierzyć / policzyć swoje wyniki, tym lepiej. Jak sprawdzić, ile czasu spędziłeś
w social mediach? Samodzielnie kontroluj czas lub skorzystaj z narzędzi- sprawdź TimeTracker
albo StayFocusd.
Kiedy cel jest atrakcyjny? Wtedy, kiedy chce Ci się do niego dążyć. A kiedy chce Ci się do niego dążyć? Wtedy, gdy z realizacji postanowienia będziesz miał określone korzyści. Zadaj sobie więc kilka pytań:
Nawet najlepiej sformułowany cel nie będzie możliwy do spełnienia, jeśli nie będzie realny. W tym miejscu przypomnij sobie początek artykułu, gdzie przeczytałeś, że motywacja = chęci + wiedza. Zastanów się więc nad tym, jakie faktycznie masz szanse na zrealizowanie celu. Jeśli Facebook
jest głównym narzędziem Twojej pracy, prawdopodobnie nie uda Ci się skrócić czasu korzystania z portalu do jednej godziny. W takim wypadku lepiej wrócić do samego początku i na nowo sformułować cel tak, abyś miał szansę go zrealizować.
Czy wiesz, z jakiego powodu warto ustalać termin zrealizowania planu? Po pierwsze pozwoli
Ci to ustalić, czy cel został osiągnięty. Po drugie, będziesz wiedział, kiedy świętować swój sukces 😊
Teraz, kiedy znasz już model SMART i wiesz, że motywacja to nie tylko chęci, ale także wiedza, możesz zrealizować z powodzeniem dowolny cel. Nie tylko ten noworoczny. Sprawdź sam!
Autor: Klaudia Januszewska
Źródła:
SMART Goals- How to Make Your Goals Achievable [16.12.2019]. Dostępne w mindtools.com: https://www.mindtools.com/
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS, Wytrwałość i efektywność w działaniu, czyli jak skutecznie realizować cele - dr Ewa Jarczewska-Gerc, 09.06.2017 [16.12.2019]. Dostępne w youtube.com: https://www.youtube.com/watch?v=tZ0konBctfY
Święta Bożego Narodzenia to niezaprzeczalnie czas magiczny, pełen dobrego jedzenia, spotkań z przyjaciółmi, godzin spędzonych w kawiarninach. Dla wielu z nas jest to, także czas przepełniony sytuacjami trudnymi i wieloma wyzwaniami. Większość osób ma nadzieje, że w nowy rok wejdzie z uśmiechem i energią jednak okres świeteczny często ten plan weryfikuje. Wg. Holmesa i Rahe’a – psychiatrów z Washington University, święta to jedna z wielu najbardziej stresujących sytuacji w życiu. Dlaczego grudzień jest aż tak stresogenny? Odpowiedzi jest wiele jednak z każdym rokiem wydaje się ich przybywać.
Czytaj więcejSpecjaliści od rekrutacji coraz częściej prześcigają się w pomysłach na nietypowe pytania podczas rozmowy rekrutacyjnej. Inwencja rekruterów jest całkiem spora, okazuje się, że pytania „dlaczego akurat pana/panią powinniśmy zatrudnić?” bądź „gdzie się pan/pani widzi za pięć lat?” nie robią już na nikim wrażenia. Rekruterzy wielkich firm poszli o krok dalej.
Read moreBranżowe portale zajmujące się prowadzeniem wszelkiego rodzaju ankiet, analiz i statystyk dotyczących sytuacji w IT są bez wątpienia jednym z najlepszych źródeł informacji o aktualnych trendach, zdarzeniach i prognozach dla obecnych i przyszłych programistów. Bez względu na to, czy planujesz rozpocząć studia informatyczne, szukasz pierwszej pracy programisty, zmieniasz firmę czy chcesz poszerzyć swój zakres wiedzy, bycie na bieżąco z nowinkami ze świata rekrutacji IT ułatwia wiele kwestii. Jedną z nich jest choćby przewidywanie który język programowania wybrać do nauki jako pierwszy bądź kolejny. Czego oczekują pracodawcy we Wrocławiu?
Read more