Nasze witryny używają cookies. Przeczytaj o naszej polityce cookies

Jak wytrwać w postanowieniu noworocznym?

Opublikowany przez w

Nowy Rok to czas postanowień I stawiania sobie nowych celów. Nie wszystkim udaje się jednak zrealizować swoje zamiary. Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego kolejny rok z rzędu postanawiasz rzucić palenie, schudnąć albo zmienić pracę? Z tego artykułu dowiesz się, jak spełnić swoje postanowienie noworoczne (i nie tylko). 

Powodów, dla których nie udaje Ci się doprowadzić do końca swoich planów jest wiele. Jednak sęk może tkwić w nieodpowiednio sformułowanym celu- takim, który jest zbyt ogólny lub zbyt duży. Warto zatem znać kilka trików, które pomogą Ci poprawnie określić cel i ułatwić drogę do niego. 

Wszyscy potrzebujemy w życiu sukcesów. Budują one poczucie własnej skuteczności i sprawczości. Dzięki temu czujemy, że mamy wpływ na rzeczywistość, która nas otacza, a co za tym idzie 
- zwiększamy poczucie własnej wartości. Aby realizować swoje zamiary, przede wszystkim musisz być zmotywowany. Wbrew powszechnej opinii, chcieć to zdecydowanie za mało. Istnieje drugi, równie istotny czynnik motywacji- wiedza, jak dany cel osiągnąć. Jeśli zatem myślisz o zmianie pracy, ale całkowicie nie wiesz, jak się do tego zabrać, Twoje szanse gwałtownie spadają. Zanim więc wystartujesz, upewnij się, że wiesz, którędy do mety.  

Jeśli rzucasz palenie- poczytaj o mechanizmach uzależnienia, porozmawiaj ze znajomymi, którzy rzucali palenie, wybierz odpowiednią strategię. Jeśli zakładasz, że przestaniesz palić z dnia na dzień, skazujesz się na porażkę. 

Chcesz zmienić pracę? Poczytaj o rynku, dowiedz się jakie kompetencje są atrakcyjne dla pracodawców, uaktualnij CVMożesz też skorzystać ze wsparcia doradcy zawodowego, który wyposaży Cię w niezbędną wiedzę i przygotuje do realizacji celu. 

Kiedy już wiesz, w jaki sposób spełnisz swoje postanowienie, popracuj nad skonkretyzowaniem go. Pomoże Ci w tym model SMART- korzystając z niego sformułujesz jasny, realny do zrealizowania cel i łatwo zmierzysz efekty swojego działania. Zgodnie z tą metodą, Twój cel powinien być: 

  • Sprecyzowany 
  • Mierzalny 
  • Atrakcyjny 
  • Realny
  • Terminowy 

Sprecyzowany cel to taki, który bardzo dokładnie określa co konkretnie chcesz osiągnąć.  

Przykład: Poprawię swoją efektywność w pracy. 

Postanowienie sformułowane w taki sposób jest sprecyzowane, ale zbyt ogólne. Nie określa co konkretnie chcesz / możesz zrobić, aby ten plan zrealizować. Unikaj ogólnych sformułowań. Wybierz jedną czynność, która wpłynie pozytywnie na Twoją efektywność w pracy i uczyń ją swoim celem.  

Na przykład: Skrócę czas korzystania z social mediów w pracy.  

Tak sformułowany cel opisuje bardzo dokładnie co zrobisz, aby podnieść swoją efektywność w pracy (czyli zrealizować postanowienie ogólne) 

Cel mierzalny to taki, który umożliwi Ci zmierzenie swoich wyników.  

Na przykład: Skrócę czas korzystania z social mediów w pracy do 1 godziny dziennie.  

Im dokładniej możesz zmierzyć / policzyć swoje wyniki, tym lepiej. Jak sprawdzić, ile czasu spędziłeś  
social mediach? Samodzielnie kontroluj czas lub skorzystaj z narzędzi- sprawdź TimeTracker  
albo StayFocusd. 

Kiedy cel jest atrakcyjny? Wtedy, kiedy chce Ci się do niego dążyć. A kiedy chce Ci się do niego dążyć? Wtedy, gdy z realizacji postanowienia będziesz miał określone korzyści. Zadaj sobie więc kilka pytań: 

  • Po co chcę to osiągnąć? 
  • Jakie jeszcze korzyści przyniesie mi zrealizowanie tego postanowienia? 
  • Co stracę, jeśli tego nie zrobię? 

Nawet najlepiej sformułowany cel nie będzie możliwy do spełnienia, jeśli nie będzie realny. W tym miejscu przypomnij sobie początek artykułu, gdzie przeczytałeś, że motywacja = chęci + wiedza. Zastanów się więc nad tym, jakie faktycznie masz szanse na zrealizowanie celu. Jeśli Facebook  
jest głównym narzędziem Twojej pracy, prawdopodobnie nie uda Ci się skrócić czasu korzystania z portalu do jednej godziny. W takim wypadku lepiej wrócić do samego początku i na nowo sformułować cel tak, abyś miał szansę go zrealizować.  

Czy wiesz, z jakiego powodu warto ustalać termin zrealizowania planu? Po pierwsze pozwoli  
Ci to ustalić, czy cel został osiągnięty. Po drugie, będziesz wiedział, kiedy świętować swój sukces 😊 

Teraz, kiedy znasz już model SMART i wiesz, że motywacja to nie tylko chęci, ale także wiedza, możesz zrealizować z powodzeniem dowolny cel. Nie tylko ten noworoczny. Sprawdź sam! 

 

Autor: Klaudia Januszewska 

 

Źródła: 

SMART GoalsHow to Make Your Goals Achievable [16.12.2019]. Dostępne w mindtools.com: https://www.mindtools.com/ 

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS, Wytrwałość i efektywność w działaniu, czyli jak skutecznie realizować cele - dr Ewa Jarczewska-Gerc, 09.06.2017 [16.12.2019]. Dostępne w youtube.com: https://www.youtube.com/watch?v=tZ0konBctfY 

Ostatnie wpisy