Nasze witryny używają cookies. Przeczytaj o naszej polityce cookies

Krótki przewodnik planowania powrotu do Polski

Opublikowany przez w

Powrót do kraju ojczystego często kojarzy nam się z powrotem do korzeni, do rodziny, która czeka z utęsknieniem, do miejsc które zwykliśmy odwiedzać czyli tak naprawdę do wszystkiego co znamy. Należy jednak pamiętać, że gdy wracamy do domu po kilku latach, część rzeczy może wydać się zupełnie inna, od tych, które zapamiętaliśmy. Dlatego warto przygotować się do reemigracji aby zredukować liczbę sytuacji, które mogą nas zaskoczyć. Z tego powodu przygotowałam mały poradnik dla osób, które planują wkrótce powrót do domu.

Wracając do Polski powinniśmy pamiętać, że ostatnie lata na obczyźnie nauczyły nas funkcjonować w nowy sposób. Poznaliśmy nowych ludzi, znaleźliśmy pracę, przyzwyczailiśmy się do pewnych miejsc ale przede wszystkim do mentalności i specyficznego podejścia do życia danej społeczności. Wyjazd do UK, USA, Niemiec czy w inne miejsce miał swój konkretny cel. Chcieliśmy poznać nowych ludzi, ich kulturę, zobaczyć czy damy sobie radę w obcym kraju, nauczyć się języka lub wyjechać zarobkowo. Dlatego w ten sam sposób należy potraktować powrót do kraju. Zastanówmy się jaki jest właściwy cel naszego powrotu. Czy wracamy, bo tęsknimy za rodziną, dostaliśmy lepsza ofertę pracy a może chcemy aby nasze dzieci wychowywały się w Polsce? A może sytuacja na świecie jest tak niepewna, że czujemy się bardziej bezpiecznie w naszej ojczyźnie? Przeprowadzka do domu pomimo, iż wydaje się łatwa, jest sytuacją trudną i stresującą. Przez pierwszych kilka miesięcy możemy cierpieć z powodu deprywacji podstawowych potrzeb, szczególnie tych emocjonalnych. Wynikać to w głównej mierze może z braku rodziny czy znajomych w nowym miejscu zamieszkania. Dlatego też należy skupić się na głównym celu powrotu ponieważ w ten sposób zapewnimy sobie większy komfort psychiczny. Jeśli poboczne cele będą trudne w realizacji  nie warto się poddawać, tylko realizować je stopniowo. Przyjazd do Polski będzie wiązał się z zamykaniem wszystkich spraw na obczyźnie i przygotowaniem nowego planu na życie w ojczyźnie. Plan powinien przede wszystkim objąć pracę, zakwaterowanie, wszystkie formalności oraz kwestie związane z rodziną. Zanim jednak przystąpisz do planowania, warto zrobić krótkie rozeznanie w cenach mieszkań, cenach życia czy możliwościach rynku pracy.

Praca

      Plany dotyczące pracy można zorganizować na cztery sposoby. Jesli pracujesz obecnie w międzynarodowej firmie to warto sprawdzić, czy jej oddziały są także w Polsce. Być może pracodawca pozwoli Ci przenieść się do innego Państwa i ewentualnie zaproponuje zmianę stanowiska. Druga opcja to praca zdalna dla firmy z zagranicy. Szczególnie osoby z branży IT, mogą pozwolić sobie na takie rozwiązania. Jeśli żadna z powyższych opcji nie może zostać wykorzystana, zawsze możesz szukać pracy w Polsce będąc jeszcze na obczyźnie. Coraz więcej firm jest otwartych na rozmowy rekrutacyjne prowadzone przez Skype. Warto także założyć konto na Linkedin, i pozwolić rekruterom znaleźć Ci właściwe stanowisko. HR GO Recruitment coraz częściej pomaga osobom z Wielkiej Brytani znaleźć odpowiednie oferty pracy w Polsce i wspiera kandydatów w procesie relokacji. Jeśli szukasz pomocy zapraszamy do kontaktu. Kolejną opcją jest znalezienie pracy już po powrocie do Polski. Jeśli masz wystarczająco dużo oszczędności i nie stresuje Cię brak pracy, wykorzystaj tą opcję. Będziesz miał możliwość spotkania się z pracodawcą face to face, zobaczenia biura czy poznania przyszłych kolegów. Polecam kilka portali, popularnych w Polsce, które pomogą Ci w szukaniu pracy: www.pracuj.pl, www.justjoinIT, www.hellohr.pl www.olx.pl. Warto też zajrzeć w zakładkę „ kariera” na stronie firmy, która Cię interesuje.

Zakwaterowanie

Miejsce zamieszkania często uzależniamy od miejsca pracy. Jeśli zdecydowałeś się na pracę w dużym mieście warto rozważyć, czy chcesz w nim również mieszkać. Transport publiczny w postaci pociągów czy autobusów jest w Polsce coraz lepiej zorganizowany dzięki czemu wiele osób decyduje się na zamieszkanie w mniejszej miejscowości, co pozwala obniżyć koszty życia. Jeśli po powrocie do Polski nie decydujesz się na zakup nieruchomości warto rozważyć chwilowe zakwaterowanie przez Airbnb lub u rodziny jeśli masz taką możliwość. I dopiero po jednym czy dwóch miesiącach zacząć rozglądać się za miejscem pod dłuższy wynajem. Pozwoli Ci to upewnić się, że praca, którą zaczynasz i samo miasto spełnia Twoje oczekiwania. Typowymi portalami pozwalającymi znaleźć Ci swoje miejsce są: www.aibnb.pl, www.otodom.pl, https://ada.place/ -> wyszukiwarka, którą serdecznie polecam.  

Formalności

        Pamiętaj, że zarówno w kraju, z którego wyjeżdżasz jak i w Polsce musisz dopełnić wszystkich formalności. Najlepiej przygotuj sobie dwie check listy, które nie pozwolą Ci o niczym zapomnieć.  W Polsce istnieje kilka najważniejszych elementów na które musisz zwrócić uwagę. Aby móc bez stresu funkcjonować w naszym kraju należy pamiętać o: ważności dowodu osobistego, wyrobieniu polskiego prawa jazdy, zameldowaniu, wyrobieniu numeru PESEL jeśli urodziłeś się poza granicami Polski oraz zarejestrowaniu samochodu. Po powrocie do kraju obowiązuje pewien czas na wyrobienie wszystkich dokumentów dlatego polecam wejść na stronę www.powroty.gov.pl i zapoznać się ze wszystkimi wytycznymi.

Relacje z bliskimi

Przez ostatnie kilka lat byłeś za granicą. Wyjeżdząjąc liczyłeś, że jak wrócisz na Święta czy będziesz dzwonił to w relacjach z bliskimi i znajomymi niewiele się zmieni. Niestety kiedy nas nie ma, wiele się dzieje a rodzina nie informuje nas o wszystkich sprawach. Zanim wrócisz, warto przygotować na to bliskie osoby i wyjść z inicjatywą częstszego kontaktu. Jesli przed Twoim wyjazdem byłeś zaangażowany w jakieś konflikty, lub nie zgadzałeś się z pewnymi osobami, musisz być świadomy, że Twoja nieobecność mogła niewiele zmienić. A po powrocie wciąż będą one aktualne. Dlatego, pamiętaj aby zawsze mówić co czujesz i czego chcesz. Jasna komunikacja może pomóc w odnawianiu relacji. Jeśli będąc za granicą utrzymywałeś kontakt ze znajomymi z Polski, zdażało się, że Cie odwiedzali czy jeździliście na wspólne wakacje to jesteś szczęściarzem. Jeśli jednak większość z nich pozostawiłeś w innym państwie czas zabrać się za szukanie nowych. Napewno uda Ci się nawiązać nowe ralacje w pracy. Dodatkowo, warto skorzystać z grup facebookowych czy społeczności Linkedin i poszukać osób, które są w podobnej sytuacji do Ciebie. Wspólna przeszłość może dać dobre podstawy do zbudowania długotrwałej znajomości. Doskonale wie o tym nasz manager Dominik Kostecki, który dzieli się swoją historią na naszej stronie https://lnkd.in/dsg3Ayf.  Zapraszam również do polubienia naszej grupy na facebooku, znajdziesz tam wiele potrzebych Ci informacji https://www.facebook.com/groups/2725537857498682/

Autor: Kamila Stryszewska

Ostatnie wpisy