Jak zostać Full Stack Developerem?

Opublikowany przez w

Full Stack Developer to w świecie programowania człowiek zdolny właściwie do wszystkiego. To programista, który świetnie odnajduje się zarówno w front-endzie, jak i back-endzie i w razie konieczności jest w stanie samodzielnie zaprojektować aplikację webową od podstaw. Aby zostać tak wszechstronnym developerem potrzeba cierpliwości, determinacji i przede wszystkim chęci do ciągłej nauki kolejnych języków i technologii programowania. Jak odnaleźć się na rynku full stack we Wrocławiu i rozpocząć karierę jako Full Stack Developer?

Czym zajmuje się programista full stack?

Standardowy podział stosowany na rynku IT rozróżnia wśród programistów specjalistów front-end i back-end, których współpraca gwarantuje stworzenie w pełni funkcjonalnej, sprawdzonej pod każdym możliwym kątem aplikacji webowej. Podczas gdy back-end zajmuje się logiką działania programu, interakcją z bazą danych, czy konfiguracją serwera, front-end skupia się na projektowaniu strony wizualnej aplikacji. Często jednak software housy potrzebują, by zarówno pierwszym jak i drugim zadaniem zajęła się jedna osoba – to właśnie w takich rolach sprawdza się doskonale full stack developer. Człowiek, który chce specjalizować się w projektowaniu struktury i końcowego designu aplikacji musi oczywiście znać większość technologii wykorzystywanych współcześnie do tworzenia aplikacji webowych, co sprawia że sam full stack jest dziedziną dość trudną i dedykowaną dla wybranych developerów. Nie jest jednak kwestią niemożliwą do opanowania.

Full Stack Wrocław – wszechstronni programiści na lokalnym rynku pracy

Według badań przedstawionych przez portal Stack Overflow[1] analizujących zachowania w branży IT, nawet 64% użytkowników uczestniczących w badaniu określiło siebie jako full stack developerów. Statystyka ta dotyczy oczywiście w głównej mierze rynku amerykańskiego, jednak porównując ją z sytuacją na rynku lokalnym we Wrocławiu, bazując na danych z portali takich jak Pracuj.pl można z łatwością wywnioskować, że i u nas nie brakuje programistów odnajdujących się zarówno we front-endzie, jaki back-endzie.

Języki i technologie, które musi poznać specjalista full stack – Wrocław i rynek IT[2]

Kandydat na stanowisko full stack dev powinien rozpoznawać i umiejętnie poruszać się w technologiach zarówno front-end, jak i back-end. W przypadku tego pierwszego należy koniecznie poznać tajniki HTML i CSS, zagadnienia związane z krytyczną ścieżką renderowania i uwzględnianiem kwestii wydajności w projekcie, oraz opanować najbardziej oczywisty i popularny język w tym obszarze programowania – JavaScript. W zakresie back-end większość technologii jest do siebie bardzo podobna, dlatego wybór języka i frameworka zazwyczaj zależy od upodobań samego programisty i wymagań na konkretnym stanowisku pracy. Wśród popularniejszych propozycji wartych opanowania pojawiają się tu pary Python - Django, JavaScript (node.js) – Express, Java – Spring, oraz Ruby – Ruby on Rails.

Do pełnego radzenia sobie na stanowisku full stack developer konieczne będzie opanowanie tematu baz danych (np. SQL) - najważniejsza wydaje się tu dobra znajomość SQL, bo wadliwa baza to podstawa problemów wydajnościowych aplikacji webowych. Na koniec warto opanować jeszcze samą architekturę aplikacji webowych i nauczyć się, jak poskładać wszystkie wykorzystane podczas projektowania technologie w jedną, złożoną aplikację. Polecane jest, by w tym zakresie nauczyć się optymalizowania wydajności aplikacji, poznać MVC oraz system kontroli wersji Git, a także pamiętać znajomości protokołu HTTP i zasadach projektowania REST API.

 

Jak rozwijać swoją karierę full stack we Wrocławiu i odnosić sukcesy jako programista?

Nie łatwo opanować wszystkie popularne w IT technologie i języki programowania i wykorzystywać je w praktyce, dlatego też wielu początkujących programistów decyduje się raczej na specjalizację we front-endzie lub back-endzie. Popularność i zapotrzebowanie rynkowe na full stack developerów jest jednak coraz bardziej widoczne, szczególnie we Wrocławiu, który już od dłuższego czasu określany jest mianem polskiej Doliny Krzemowej. Praca po obydwu stronach projektowania aplikacji webowych wymaga dużych pokładów energii i ciągłego doskonalenia swojej wiedzy, jednak jest też jedną z najbardziej opłacalnych. Jeśli widzisz swoją karierę w mniejszej firmie, start-upie bądź software housie, a praca w charakterze full stack developera brzmi ciekawie, sprawdź jakie oferty proponuje HR GO i rozpocznij swoją przygodę z programowaniem.

 

[1] https://insights.stackoverflow.com/survey/2017#developer-profile

[2] https://bulldogjob.pl/news/281-chcesz-zostac-full-stack-developerem-sprawdz-czego-sie-nauczyc

Recent insights