Zalety i wady UoP i B2B w IT

Opublikowany przez w

Oferty pracy IT bazują zwykle na dwóch podstawowych formach zatrudnienia: umowie o pracę oraz B2B. Według danych No Fluff Jobs, popularność obu wśród programistów dzieli się niemalże po równo, co dowodzi jedynie że zarówno stała umowa, jak i praca na własny rachunek mogą mieć wiele wad i zalet. Która będzie bardziej opłacalna dla programisty C++, Ruby, Javy, czy .Net we Wrocławiu?

Zalety i wady UoP i B2B – jaką formę zatrudnienia wybierają programiści?

Umowa o pracę i współpraca na podstawie B2B różnią się znacząco od siebie nie tylko wysokością wynagrodzenia, ale przede wszystkim prawami i obowiązkami, z jakimi musi liczyć się pracownik i pracodawca. Programiści, testerzy i analitycy coraz częściej stają przed decyzją wyboru jednej z powyższych form i niejednokrotnie to na jej podstawie decydują o ofertach, na które chcą wysłać swoje zgłoszenie. O czym warto wiedzieć przed wyborem?

Umowa o pracę dla programisty

Dzięki stopniowo wydłużającemu się okresowi wypowiedzenia i sprecyzowanym zasadom obowiązującym pracodawcę wobec pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, dla programistów poszukujących przede wszystkim stabilności zatrudnienia UoP będzie jak najbardziej dobrym wyborem. Mimo to forma ta coraz częściej traci na popularności w branży IT na korzyść stosunku B2B, który daje znacznie większe możliwości rozwoju, swobody pracy i wyboru zleceń.

Co przemawia na korzyść umowy o pracę? Płatny urlop i zwolnienia lekarskie, odpowiedzialność leżąca po stronie pracodawcy, opłacone przez firmę składki ZUS i rozliczenia podatku, a także jasno określone reguły współpracy, które przez wiele instytucji są w dalszym ciągu widziane jako bardziej wiarygodne niż jakakolwiek inna forma uzyskiwania przychodów. Umowa o pracę ma jednak swoje wady, które w przypadku branży IT stają się dość szybko bardzo widoczne i uciążliwe. Zdecydowanie największym problemem jest tu brak elastyczności czasu pracy – trudno ująć pojedynczy projekt w sztywnych, określonych Kodeksem ramach czasowych, przez co często cenny czas pracowników jest marnowany lub wręcz przeciwnie, przedłużany niezgodnie z prawem (nawet za zgodą pracowników).  Choć więc UoP sprawdza się coraz rzadziej w przypadku programistów poszukujących rozwojowej i zróżnicowanej kariery, dla tych stawiających na bardziej tradycyjne i stabilne podejście do pracy umowy wydają się w dalszym ciągu atrakcyjnym rozwiązaniem.

Praca w IT na podstawie B2B

Jednym z podstawowych powodów, dla których B2B tak chętnie wybierane jest przez programistów jest szansa zarobienia większych pieniędzy za wykonywanie tej samej pracy. Różnice w kwotach wynikają przede wszystkim ze zobowiązań pracodawcy w przypadku takiej współpracy – to do wykonującego zlecenie programisty będzie należał obowiązek pokrycia kosztów ZUS czy płacenie podatków, co wiąże się oczywiście z większą odpowiedzialnością ale i swobodą prowadzenia własnej działalności.

W B2B to nie firma zlecająca, a sam programista decyduje o swoim czasie pracy i choć oczywiście większość zleceń jest opatrzona terminami ukończenia, sama praca jest znacznie bardziej elastyczna. Na korzyść B2B przemawia choćby fakt, że dość łatwo postarać się tu o możliwość pracy zdalnej, a ta w świecie programistów jest niezwykle doceniana. B2B jest też bardziej ekonomicznym rozwiązaniem zarówno dla pracodawcy (umowa jest wliczana w koszt, VAT jest po stronie pracownika), jak pracownika (więcej pieniędzy w kieszeni — koszty to ZUS, podatek dochodowy oraz księgowość). Powyższe mogą być jednak wadą, szczególnie dla początkujących programistów którzy nie do końca orientują się jeszcze w tajnikach samodzielnego rozliczania własnej działalności. Warto dodać też, że  w przypadku B2B zakończenie pojedynczego projektu oznacza najczęściej chwilowy brak pracy –nie ma tu płatnych urlopów, zwolnień lekarskich czy czasu na lunch ze znajomymi z biura w godzinach pracy.

Umowa o pracę czy B2B – rynek pracy IT we Wrocławiu

Badania nad sytuacją w branży IT prowadzą na bieżąco zarówno Bulldogjob[1], jak i No Fluff Jobs. Z ich najświeższych statystyk wynika, że choć wielu specjalistów IT coraz chętniej przekonuje się do stosunku pracy B2B i widzi w tego typu umowie naprawę wiele korzyści, umowa o pracę pozostaje dominującą formą zatrudnienia na rynku IT (nawet 56% wszystkich zawieranych umów). Efekt ten to najczęściej wynik obaw o stabilność zatrudnienia i konieczność samodzielnego dbania o rozliczenie własnej działalności. Prognozy trendów zakładają jednak, że oferty dla osób chętnych do współpracy na podstawie B2B będą pojawiały się coraz częściej i znacząco podniosą poziom wynagrodzeń w branży IT. Przejście na własną działalność wymaga odwagi, ale zdecydowanie się opłaca – Wrocław jest jednym z najbardziej konkurencyjnych rynków pracy w IT w Polsce i często to właśnie programiści gotowi do pracy na B2B zdobywają najlepsze oferty.

 

[1] https://bulldogjob.pl/news/537-umowa-o-prace-czy-kontrakt-b2b

 

Recent insights