Zainteresowania w CV - czy warto je umieszczać?

Opublikowany przez w

Każdy z nas podczas tworzenia CV zastanawia się jakie elementy powinny się w nim znaleźć. Zgodzimy się wszyscy, że dla pracodawcy najważniejszym elementem jest Twoje doświadczenie zawodowe, umiejętności oraz wykształcenie. Kiedy zaczynasz tworzyć swoje CV bez problemu uzupełniasz te trzy sekcje natomiast kiedy przechodzisz do hobby zaczyna się problem. Czy warto wpisać zainteresowania w swoje CV? W jaki sposób to wszystko opisać, żeby wyróżnić się na tle innych kandydatów? Są to pytania, na które postaram Ci się odpowiedzieć w dalszej części artykułu.

Zdajesz sobie sprawę, że podczas każdej rekrutacji na dane stanowisko mogą spływać dziesiątki jak nie setki zgłoszeń. W związku z tym, żeby wyróżnić się na tle innych i przykuć uwagę osoby rekrutującej kandydaci często umieszczają swoje zainteresowania w CV. Jak jednak umieścić swoje hobby i wyróżnić się? Zainteresowania dzielą się na zawodowe i pozazawodowe. W zainteresowaniach związanych z pracą umieszczamy informacje, które są zbieżne z Twoją karierą i pokazują, że praca jest częścią Twojego życia dzięki czemu ciągle się rozwijasz. Przykładem może być aplikacja na stanowisko związane z rekrutacją pracowników. Twoimi zainteresowaniami może być psychologia bądź prawo pracy. Pokazuje to, że masz wiedzę w tym obszarze dzięki czemu na pewno dobrze się sprawdzisz na takiej pozycji. Zainteresowania dzielą się również na te pozazawodowe. Jeżeli interesuje Cię fotografia i masz swoje konto, gdzie umieszczasz zdjęcia bądź prowadzisz bloga i piszesz w nim o swoich zainteresowaniach zamieść link w swoim CV. Nigdy nie wiesz czy nie trafisz na rekrutera, który akurat interesuje się fotografią i będzie chciał porozmawiać z Tobą na ten temat podczas rozmowy rekrutacyjnej – warto zawsze się przygotować.

W tworzeniu CV liczą się fakty, dlatego jeśli umieszczasz informację o zainteresowaniach, musi być ona prawdziwa. Zdarzają się osoby, które w swoim CV wpisują nietypowe hobby takie jak nurkowanie, astronomia czy upcycling. Takie informacje na pewno mogą zaintrygować rekrutera co skłoni go do przygotowania pytań odnośnie tych nietypowych zainteresowań. Wpisywanie pasji, które celowo mają zaciekawić rekrutera, ale tak naprawdę nie mają nic wspólnego z tym co lubisz robić może wyrządzić więcej złego niż dobrego. Jeśli informacje podane przez Ciebie nie będą prawdziwe to podczas rozmowy wyjdzie na jaw, że nie masz pojęcia o hobby, które wpisałeś w CV. Jak rekruter może to sprawdzić? Wystarczy, że przeprowadzi z kandydatem rozmowę w języku np. angielskim, żeby sprawdzić poziom języka pytając właśnie o zainteresowania kandydata. Jeżeli okaże się, że osoba nie potrafi nic powiedzieć na ten temat rekruter może uznać taką osobę za mało wiarygodną.

Przykład:

Mężczyzna wpisał w swoim CV, że interesuje go taniec nowoczesny. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, gdzie rekruter dopytuje się kandydata o jego hobby okazuje się, że swoją fascynację do tańca ogranicza do tego, że mieszka niedaleko szkoły tańca. Nauką i samym tańcem nie jest zainteresowany a ostatni raz miał okazję tańczyć podczas swojego wesela.

Jakie zainteresowania najczęściej widzi rekruter w CV?

Grupa Progres przeprowadziła badania na grupie 28 330 osób zatrudnionych w 2018 roku. Co piąta osoba, która jest aktywna zawodowo nie potrafiła określić swoich zainteresowań. Najczęściej pracownicy spędzają wolny czas przeznaczając na:

- sport 46%
- czytanie książek 39%
- słuchanie muzyki 39%
- oglądaniu filmów 32%
- motoryzacji 21%
- poznawaniu historii 18%
- podróżach 11%

Kobiety najczęściej wymieniają w zainteresowaniach czytanie książek (50%) następnie słuchanie muzyki (33%) oraz w 17% wskazały film, sport, motoryzacja, podróże i historia. Mężczyźni deklarują, że wolny czas wolą spędzać poświęcając się wszelkim sportowym aktywnościom (aż 70%) następnie słuchanie muzyki i oglądanie filmów (po 44%) oraz motoryzacja (37%). Czytanie książek wskazał co trzeci badany pracownik (31%).  Kobiety najczęściej wymieniają dwa zainteresowania mężczyźni zaś trzy.

Parę rad, które mogą Ci się przydać:

  1. Podając czym się interesujesz sprecyzuj co dokładnie masz na myśli – przykładem może być oglądanie filmów rozwiń jakie dokładnie gatunki lubisz oglądać (horror, film akcji, komedie itp.) jeśli interesujesz się kolarstwem górskim możesz umieścić - lubię odkrywać nowe szlaki w Górach Sowich.
  2. Nie kłam o swoich zdolnościach – nie pisz, że umiesz biegle mówić w języku niemieckim i interesujesz się tym językiem, jeżeli ledwo składasz proste zdania.
  3. Nie próbuj dopisywać więcej zainteresowań – jeżeli okazuje się, że ich nie masz, nie wpisuj nic.
  4. Nie ściągaj z internetu – przeglądając większość CV najczęściej kandydaci używają takich haseł jak: podróże, film, moda, książki, sport. Osoby, które wpisują tak zdawkowe informacje w sekcję zainteresowania nie wyróżniają się niczym szczególnie w tłumie innych kandydatów, którzy mają jednakowe zainteresowania.
  5. Unikaj kontrowersji – pewne zainteresowania mogą być problematyczne i sporne. Lepiej ich unikać np. religia, polityka, upodobania seksualne.

O swoich zainteresowaniach nie musisz się dużo rozpisywać wystarczą 2 bądź 3 zdania. Interesująco opisane hobby może być Twoim atutem. Pamiętaj o tym, że informacja o Twoich zainteresowaniach powinna znaleźć się na samym dole CV. Wszystkie najważniejsze informacje (podsumowanie zawodowe, doświadczenie, edukacja, umiejętności) powinny znaleźć się na pierwszej stronie CV.

Autor: Karolina Niemier

Recent insights