Jak zostać programistą C++ ? Studia, prywatny kurs czy samodzielna praktyka?

Opublikowany przez w

Wybór pomiędzy studiami informatycznymi a dedykowanym kursem dla programistów c++ jest jednym z najczęstszych dylematów, przed jakimi stoją osoby chętne rozwijać swoją karierę w branży IT. Choć obydwie metody są słuszne i są w stanie przygotować młodego kandydata do pracy, każda z nich ma swoje wady i nie jest wyborem idealnym dla każdego początkującego specjalisty IT. Jak zostać programistą C++ i znaleźć pracę we Wrocławiu?

Studia czy prywatny kurs – perspektywy rozwoju z C++

W branży IT już od lat pokutuje przekonanie, że studia nie uczą programowania, a jedynie teorii potrzebnej do jego zrozumienia. Pojawiające się regularnie nowe wersje najbardziej popularnych i najczęściej wykorzystywanych języków nie ułatwiają sprawy, bo choć wiele uczelni stara się nadążać za technologią, stosowana metodyka nauczania bywa tam dość przestarzała i nie skupia się na praktycznych umiejętnościach, jakie będą potrzebne w trakcie pracy z C++.

Obserwatorzy branży IT zauważają też, że dobrej opinii studiów informatycznych nie sprzyja nieustanna rewolucja samego podejścia do programowania, planowania rozwiązań czy wykorzystywania architektury systemów informatycznych. Krótsze, bardziej skondensowane, ale jednocześnie ukierunkowane na konkretne rozwiązania prywatne kursy C++ wydają się być w tej kwestii znacznie skuteczniejsze.

Czym prywatny kurs może odróżniać się od wykładów na studiach na renomowanej uczelni? Przede wszystkim podejściem stosowanym podczas ich projektowania. Wykładowcy akademiccy nie mają najczęściej doświadczenia przy najnowszych, komercyjnych projektach, przy których będą musieli pracować absolwenci ich zajęć. Przygotowywane prywatnie przez firmy programistyczne kursy dodatkowe nie tylko stawiają bezpośrednio na użytkowe wykorzystanie C++, ale też gwarantują po pozytywnym zaliczeniu programu certyfikaty, które w oczach wielu firm traktowane są na równi z dyplomami z uczelni.

Jak nauczyć się programowania z C++

Choć zdecydowana większość firm oraz programistów działających w branży IT od lat podkreśla, że prywatne kursy mogą być znacznie lepszym wyborem niż studia, w praktyce wszystko sprowadza się do chęci i wielu godzin poświęconych na ćwiczenia. C++ jest jednym z głównych języków obecnych w sylabusie studiów informatycznych, więc wkładając dodatkowe godziny po zajęciach na jego zgłębianie i praktyczne zastosowania można osiągnąć sukces nie dopłacając do żadnych kursów i certyfikatów. Te ostatnie i tak będą wymagały ostatecznie ciągłego, samodzielnego pogłębiania wiedzy i nieustannym podążaniem za nowinkami z branży. Jak odbija się to na rynku pracy?

Wrocław to jedna z największych polskich lokalizacji dla firm działających w IT i zwykle jest doskonałym obrazem sytuacji, jakiej można spodziewać się w innych częściach kraju. Programiści poszukujący pracy ze znajomością C++ często sięgają tu po pomoc agencji rekrutacyjnych, które pośrednicząc w procesie poszukiwania kandydatów potrafią dopasować profil młodego programisty do dostępnych wakatów.

Agencja HR GO, będąca jedną z bardziej doświadczonych firm od zawsze stawia na indywidualne podejście do kandydata i przypisywanie go do rekrutacji nie tylko na podstawie uzyskanego dyplomu, ale przede wszystkim umiejętności i praktycznego przygotowania do pracy z C++. Ostatecznie ani studia, ani ukończone kursy nie decydują o tym, czy ktoś nadaje się na dane stanowisko – znacznie ważniejsze jest dopasowanie kandydata do zespołu, chęć do nauki i umiejętność odnajdywania się w nowej sytuacji, w tym dopasowywania zdobytej wiedzy do konkretnych projektów.

C++ Wrocław – znajdź pracę z agencją HR GO

Praca z uniwersalnym i wciąż bardzo szeroko stosowanym C++ wymaga nie tylko teoretycznej wiedzy, ale i praktycznego zrozumienia języka. Niestety, to właśnie praktyki brakuje często studentom kończącym wrocławskie uczelnie i mogącym pochwalić się wykonaniem jedynie kilku projektowych programów, które nie mają zbyt wiele wspólnego z komercyjnym wykorzystaniem C++. Znalezienie pracy na podstawie samego dyplomu z uczelni może być trudne, choć jak się okazuje, równie wiele problemów mają osoby bazujące swoje CV wyłącznie na ukończonych kursach.

Z pomocą przychodzą im jednak agencje rekrutacyjne takie jak HR GO, które wspomagają firmy i młodych adeptów w branży IT w poszukiwaniu najbardziej dopasowanych osób na konkretne stanowiska pracy. Dzięki doświadczeniu na rynku, agencja HR GO otwiera drogę do rozmów z firmami, które wcześniej mogłyby nie być celem dla programisty z C++.

 

Recent insights